Read Candor by Pam Bachorz Free Online


Ebook Candor by Pam Bachorz read! Book Title: Candor
The author of the book: Pam Bachorz
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 28.69 MB
Edition: Delidolu Yayınları
Date of issue: March 2013
ISBN: No data
ISBN 13: No data

Read full description of the books Candor:

Ödenecek bedeller ağır olsa da... farklı olmak çaba gerektirir.

Düzgün ve seviyeli insanların değişmez bir uyum içerisinde yaşadıkları, insan hayatını olumsuz yönde etkileyen hiçbir olgunun bulunmadığı örnek bir yaşam alanı... Temizliğin, sağlığın, huzurun ve uyumluluğun garantisini sunan ideal (!) bir toplum... Candora hoş geldiniz.

Her şeyin kendine has bir mükemmellik içerisinde işlediği sistematik bu yerleşim yerinde yaşamaya gönüllü olacak en sorunlu bireyler bile örnek birer vatandaş, kardeş, anne, baba veya çocuğa hızla dönüşebilir. Fakat tüm güzelliklerine rağmen Candor, üzeri cam bir fanusla kapatılmış şeffaf bir hapishane gibi. Candorda hissetmek, karar almak, söz sahibi olmak imkânsız; burada hiç kimsenin kendi "gerçekliğini" yaşama iradesi yok ve belki de en kötüsü, kimse bu tektipleştirilmişliğinin farkında bile değil.

Yalnızca Candorın kurucusu ve oğlu, bu düzenin dinamiklerine hükmedebilir. Fakat Candora yeni taşınan Nia adındaki genç, güzel ve asi kız da Oscarın ve bu kusursuz yerleşkenin tüm dengelerini altüst etmek üzere.

Oscarın bir tercih yapması gerek; Nia ile Candor, aşk ile güven, bilinmezlik ile sıradanlık arasında...

Read Ebooks by Pam BachorzRead information about the author

Ebook Candor read Online! Pam Bachorz grew up in a small town in the Adirondack foothills, where she participated in every possible performance group and assiduously avoided any threat of athletic activity, unless it involved wearing sequined headpieces and treading water. With a little persuasion she will belt out tunes from "The Music Man" and "The Fantasticks", but she knows better than to play cello in public anymore. Pam attended college in Boston and finally decided she was finished after earning four degrees: a BS in Journalism, a BA in Environmental Science, a Masters in Library Science and an MBA. Her mother is not happy that Pam's degrees are stored under her bed.

Pam, who lived in Florida when she wrote CANDOR, currently lives just outside Washington, DC with her husband and their son. When she's not writing, working or parenting, Pam likes to read books not aimed at her age group, go to museums and theater performances, and watch far too much television. She even goes jogging. Reluctantly.

As far as she knows, Pam has never been brainwashed. Or maybe that's just what she's supposed to say.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Candor
Read EBOOK Candor by Pam Bachorz Online free

Download PDF: candor.pdf Candor PDF