Read Nečakane vojvodkyňou by Valerie Bowman Free Online


Ebook Nečakane vojvodkyňou by Valerie Bowman read! Book Title: Nečakane vojvodkyňou
The author of the book: Valerie Bowman
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 11.44 MB
Edition: Ikar, a. s.
Date of issue: 2016
ISBN: No data
ISBN 13: No data

Read full description of the books Nečakane vojvodkyňou:

Na šľachtickom dvore sa bojuje o lásku všetkými zbraňami!

Lady Lucy Uptonová má ostrý jazyk, ktorého sa desia všetci džentlmeni, no zároveň srdce zo zlata. Zosnuje dokonalý plán, aby najlepšej priateľke Cassandre pomohla zbaviť sa neželaného nápadníka, vojvodu z Claringdonu. Vzdelaný a šarmantný Derek Hunt nemá aristokratický pôvod, šľachtický titul získal za zásluhy v boji proti napoleonskému Francúzsku a mravy vyššej vrstvy sú mu cudzie. Ukáže sa, že vojvoda je omnoho tvrdší oriešok, než sa na prvý pohľad zdalo. Lucy s prekvapením zistí, že v súboji s tým tvrdohlavým chlapom treba tasiť tajné zbrane, ako sú dômyselné intrigy, britké slovné prestrelky a napokon bozky. A tak prehry striedajú malé víťazstvá a napokon sa bojuje o to najcennejšie, o lásku. Tej sa však stavia do cesty čestný sľub a zmysel pre povinnosť...

Read Ebooks by Valerie BowmanRead information about the author

Ebook Nečakane vojvodkyňou read Online! Valerie Bowman is an award-winning author who writes Regency-set historical romance novels aka Racy Regency Romps!

Valerie’s debut novel was published in 2012. Since then, her books have received starred reviews from Publisher’s Weekly, Booklist, and Kirkus. She’s been an RT Reviewers’ Choice nominee for Best First Historical Romance and Best Historical Romance Love and Laughter. Two of her books have been nominated for the Kirkus Prize for fiction.

Valerie grew up in Illinois with six sisters (she’s number seven) and a huge supply of historical romance novels. After a cold and snowy stint earning a degree in English Language and Literature with a minor in history at Smith College, she moved to Florida the first chance she got. Valerie now lives in Jacksonville with her family including her rascally dogs. When she’s not writing, she keeps busy reading, traveling, or vacillating between watching crazy reality TV and PBS.

Visit Valerie on the web at www.ValerieBowmanBooks.com.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Nečakane vojvodkyňou
Read EBOOK Nečakane vojvodkyňou by Valerie Bowman Online free

Download PDF: neakane-vojvodkyou.pdf Nečakane vojvodkyňou PDF