Read Mahkum Prenses by Philippa Gregory Free Online


Ebook Mahkum Prenses by Philippa Gregory read! Book Title: Mahkum Prenses
The author of the book: Philippa Gregory
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 391 KB
Edition: Artemis
Date of issue: May 2009
ISBN: 6054228010
ISBN 13: 9786054228010

Read full description of the books Mahkum Prenses:

Aragonlu Katherine, Katalonya'da doğdu. Anne ve babasının aileleri krallar ve savaşçılarla doluydu, Aragonlu Katherine İspanyol İnfanta'ydı. O, İspanyol Prenses'ti. Üç yaşındayken, İngiltere Kralı VII. Henry'nin varisi ve oğlu, Prens Arthur'la nişanlandı. Galler Prensesi olmak üzere yetiştirilen Katherine, o uzak, nemli ve soğuk ülkeyi yönetmenin kaderi olduğunun farkındaydı.

Müstakbel kayınpederi Katherine'in ülkeye gelişine büyük tepki gösterdiğinde, genç prensesin hayata olan inancı sınanmıştı. Arthur daha ufacık bir çocuktu; yiyecekler bir tuhaf ve adetler de bir o kadar kabaydı. Katherine zamanla birinci Tudor hükümdarlığına alıştı ve Arthur'un karısı olarak sürdürdüğü hayat daha katlanılabilir bir hale geldi. Bu anlaşmalı evlilik beklenmedik bir şekilde narin ve tutkulu bir aşk yarattı.

Fakat bu çalışkan genç adam öldüğünde, Katherine kendi geleceğine yön vermek üzere yapayalnız kaldı. Ne olursa olsun kraliçe tacını giymeli ve kendi hanedanına hükmetmeliydi. Ama nasıl? Elbette Arthur'un eğlenceli ve şımarık erkek kardeşi Henry'yle evlenerek. Henry'nin hem babası hem de büyükannesi bu evliliğe tamamen karşıydı; Katherine'in gücü tartışılmaz ailesiyse yardımcı olacak gibi görünmüyordu. Ancak Katherine, annesinin kızıydı ve damarlarında aynı savaşçı kan akıyordu. Amacına ulaşmak için ne gerekirse yapmaya hazırdı; bu uğurda hayatının en büyük yalanını söyleyip bu yalana sadık kalmak zorunda olsa bile.

Read Ebooks by Philippa GregoryRead information about the author

Ebook Mahkum Prenses read Online! Philippa Gregory was an established historian and writer when she discovered her interest in the Tudor period and wrote the novel The Other Boleyn Girl, which was made into a TV drama and a major film. Published in 2009, the bestselling The White Queen, the story of Elizabeth Woodville, ushered in a new series involving The Cousins’ War (now known as The War of the Roses) and a new era for the acclaimed author.

Gregory lives with her family on a small farm in Yorkshire, where she keeps horses, hens and ducks. Visitors to her site, www.PhilippaGregory.com become addicted to the updates of historical research, as well as the progress of her ducklings.

Her other great interest is the charity she founded nearly twenty years ago; Gardens for The Gambia. She has raised funds and paid for 140 wells in the primary schools of the dry, poverty stricken African country. Thousands of school children have learned market gardening, and drunk the fresh water in the school gardens around the wells.

A former student of Sussex University, and a PhD and Alumna of the Year 2009 of Edinburgh University, her love for history and her commitment to historical accuracy are the hallmarks of her writing. She also reviews for US and UK newspapers, and is a regular broadcaster on television, radio, and webcasts from her website.

Philipa's Facebook page:
http://www.facebook.com/PhilippaGrego...


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Mahkum Prenses
Read EBOOK Mahkum Prenses by Philippa Gregory Online free

Download PDF: mahkum-prenses.pdf Mahkum Prenses PDF