Read Aile Mutluluğu by Leo Tolstoy Free Online


Ebook Aile Mutluluğu by Leo Tolstoy read! Book Title: Aile Mutluluğu
The author of the book: Leo Tolstoy
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 563 KB
Edition: Bilge Kültür Sanat
Date of issue: 2015
ISBN: No data
ISBN 13: No data

Read full description of the books Aile Mutluluğu:

Aile Mutluluğu, herkesin aşina olduğu bir öyküyü anlatıyor. Sergey ve Maşa'nın hikâyesi yalnızca 19. yüzyıl Rusya'sı taşra soylularının değil, modern insanın da sık sık karşı karşıya geldiği bir ikilemin etrafında örülmüş.

Sakin ve toplumdan uzak durmayı yeğleyen bir adam olan Sergey, kendisinden neredeyse 20 yaş küçük, arkadaşının kızı Maşa'ya âşık olduğunu kendine bile itiraf edememektedir. Fakat yetim kalan Maşa da bir süre sonra Sergey'e romantik bir ilgi göstermeye başlar. Sergey aradaki yaş farkının sorunlara yol açacağından ve Maşa'nın bir gün kendisinden usanacağından çekinse de ikili, duygularına karşı koyamaz ve evlenirler. Güzel giden ilişkileri, Maşa'nın ışıltılı şehir hayatına özlem duymasıyla bir kırılmaya uğrar. Maşa'yı kıramayan Sergey, onu cemiyet hayatının gözbebeği Petersburg'a götürür ve hem kendilerine hem de ilişkilerine dair sorgulamalar yaşamaya başlarlar…

Tolstoy'un bu kısa romanında, farklı karakterdeki çiftlerin birbirlerinin hayatına uyum çabasını ve geri alınamaz dönüşümlerini okuyacaksınız.

Read Ebooks by Leo TolstoyRead information about the author

Ebook Aile Mutluluğu read Online! Lev Nikolayevich Tolstoy (Russian: Лев Николаевич Толстой; commonly Leo Tolstoy in Anglophone countries) was a Russian writer who primarily wrote novels and short stories. Later in life, he also wrote plays and essays. His two most famous works, the novels War and Peace and Anna Karenina, are acknowledged as two of the greatest novels of all time and a pinnacle of realist fiction. Many consider Tolstoy to have been one of the world's greatest novelists. Tolstoy is equally known for his complicated and paradoxical persona and for his extreme moralistic and ascetic views, which he adopted after a moral crisis and spiritual awakening in the 1870s, after which he also became noted as a moral thinker and social reformer.

His literal interpretation of the ethical teachings of Jesus, centering on the Sermon on the Mount, caused him in later life to become a fervent Christian anarchist and anarcho-pacifist. His ideas on nonviolent resistance, expressed in such works as The Kingdom of God Is Within You, were to have a profound impact on such pivotal twentieth-century figures as Mohandas Gandhi and Martin Luther King, Jr.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Aile Mutluluğu
Read EBOOK Aile Mutluluğu by Leo Tolstoy Online free

Download PDF: aile-mutluluu.pdf Aile Mutluluğu PDF